Translate

środa, 13 czerwca 2012

Wysokie byliny

Mam w ogrodzie byliny rosnące smukło, wysoko. Bardzo ładnie wyglądają na tylnych częściach rabat. Lubię je, choć niektóre przysparzają sporo kłopotu, bo lubią się pokładać, wyginać. Do takich należą np. ostróżki. Co roku w czasie ich kwitnienia przechodzi burza z silnym wiatrem i wszystkie leżą zmaltretowane. Tak i w tym roku się stało. W nocy z niedzieli na sobotę przeszła burza z silnym wiatrem. Zmasakrowała piwonie i wiele innych roślin. Ostróżki jak mogłam tak przypalikowałam, podwiązałam i trochę koślawo, ale stoją.


 Niestety, wiele przetaczników straciłam :( Liczyłam, że w tym roku będę miała już ładną kolekcję, ale przeliczyłam się troszeczkę. Kilka ocalało, m.in. taki ...


Parzydło leśne - Aruncus dioicus to żelazna i niezniszczalna bylina. Osiąga nawet 200 cm wysokości i z roku na rok kępy stają się coraz większe. Kwiaty są drobne, białe lub kremowobiałe, zebrane w rozgałęzione, długie wiechy. Jest byliną mało wymagającą. Najlepiej rośnie w cieniu w glebie przepuszczalnej i lekko wilgotnej. U mnie w glinie radzi sobie bardzo dobrze.
Na koniec pewnie wszystkim dobrze znana szałwia. Również bylina nie do zniszczenia, nie wymagająca i pięknie komponująca się z wieloma innymi roślinami. 3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie rozpieszcza nas i naszych ogródków tegoroczna pogoda :-(. Lubię wysokie rośliny, ale niestety tak się dzieje jak piszesz.*** Proszę wyślij mi e'mailem dane do wysyłki cebulek śnieżników.Mój e'mail grazyna.kamienska@interia.pl
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostróżki i szałwie mam od tego sezonu, zobaczymy co będzie, a o parzydle myślę i podziwiam piękne kępy, takie jakie masz.

  OdpowiedzUsuń