Translate

środa, 23 maja 2012

Krzewy kwitnące

Nastał czas, kiedy to w ogrodzie pięknie kwitnie wiele krzewów. U mnie jest ich sporo, bo kilka lat temu miałam parcie na krzewy i nakupowałam ich trochę.

Weigela middendorffiana - Krzewuszka

Kapryśna to odmiana. Przez kilka lat nie kwitła wcale a na dodatek atakowały ją mszyce. W ubiegłym roku 'zaskoczyła' i pokazała trzy kwiaty. Postanowiłam dać jej szansę, bo już ze szpadlem do niej się przymierzałam. W tym roku kwiatów było więcej niż trzy, ale i tak nie poraziła ich ilością. 
Kwiaty ma ładne,  dzwonkowate, bladożółte, zebrane po kilka na szczytach pędów. Liście jaskrawozielone, owalne, ząbkowane, pędy wyprostowane. Dorasta do ok 1,5 m wysokości.


Physocarpus opulifolius 'Luteus' - Pęcherznica kalinolistna

Bujnie rosnący krzew do 2 m wysokości i 2,5 m szerokości. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty białe. Dekoracyjne liście żółte do jaskrawo zielonego.
W ubiegłym roku widziałam pierwszy raz nie przycinaną wiosną pęcherznicę. Cudowny był to widok i sama postanowiłam nie zbliżać się do niej w tym roku z sekatorem. Pięknie wygląda, ale tak się rozrosła, że w przyszłym sezonie będę musiała są przyciąć.Kolkwitzia amabilis - Kolkwicja chińska 

To jeszcze niezbyt popularny u nas krzew a bardzo piękny i całkowicie mrozoodporny. Rośnie wolno, ale dorasta do ok 3 m wysokości. Ma piękne, przewieszające pędy i bardzo ładnie wygląda jako soliter. Kwiaty różowe, dzwonkowate, zebrane w gęste grona. Kwitnie bardzo obficie na przełomie maja i czerwca. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Viburnum opulus 'Anny's Magic Gold' - Kalina koralowa

Odmiana kaliny o jasnych, złotych, połyskujących liściach. Niewątpliwie stanowi w ogrodzie ciekawy akcent kolorystyczny. Troszkę ciężko dogodzić jej z miejscem, ponieważ na słońcu młode listki mogą się przypalać, a w cieniu nie będzie się tak pięknie wybarwiać.  Kwiaty białe, zebrane w płaskie baldachy, umieszczone na szczytach gałązek. 


Viburnum opulus 'Compactum' - Kalina koralowa

Wolno rosnący krzew, osiągający również niewielkie rozmiary. To taka 'miniaturka' wśród kalin. Kwiaty białe, zebrane w płaskie baldachy. Owoce koralowo-czerwone, błyszczące, pozostające na roślinie od sierpnia do jesieni. Niestety, uwielbiana przez mszyce.


2 komentarze:

 1. Fajne, niezawodne krzewy. Trzeba je propagować zamist egzotycznych wymarzających dziwolągów!
  Mają tyle odmian, że każdy dobierze coś dla siebie,
  dobrego dnia!
  M.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tą ostatnią kalinę widziałam w szkółce prowadzoną w formie piennej z koroną uformowaną na płasko. Taki niezwykły parasol, ozdobny nawet zimą . kaliny w ogóle są piękne i pachną . Pęcherznica są rzeczywiście odporne i silne . Rosną u nas przy drodze. A kolwicja rzeczywiście urocza i pięknie Ci rośnie jak na egzotyka.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń